Farma Východná

Farma Východná je najvyššie položené ekologické hospodárstvo v Liptove (930 m.n.m.).

„Šetrné k prírode, prospešné pre nás.“

Zameriavame sa predovšetkým na bio-chov hovädzieho dobytka a oviec za účelom produkcie mlieka. Vďaka výnimočnej kvalite mlieka z horskej oblasti Vysokých Tatier ponúkame exkluzívne syrové delikatesy a lahodné prírodné syry pod značkou Farma Východná, ktoré získavajú popredné ocenenia na slovenských aj českých súťažiach. Okrem produkcie mlieka a mliečnych výrobkov u nás pestujeme aj liečivé bylinky a drobné ovocie, ako aj ponúkame prehliadky našej farmy. Pasienky plné liečivých bylín a horský vzduch s vôňou ihličia a hríbov sú garanciou pre vznik našich jedinečných farmárskych pochúťok…

Vitajte u nás na Farme!
Kontakt: sekretariat@farmavychodna.sk

 

FARMA VÝCHODNÁ BOLA ZALOŽENÁ 13.3.1958

Farma bola založená v rámci združstevňovania v obci Východná ako Jednotné Roľnícke družstvo a za socializmu fungovala vďaka značným dotáciám od štátu. Produkovali sa tu rôzne plodiny (zemiaky, obilniny, kŕmna repa, ľan, objemové krmoviny), bola tu aj pekáreň chleba a zemiakáreň. JRD fungovalo aj vďaka pridruženej výrobe, ako napríklad výroba učebných pomôcok, máp, hračiek, divadielok, záhradného nábytku, stolárskych výrobkov, náhradných dielov pre automobilku Tatra, pre Zetor Brno. Družstvo malo vlastnú stavebnú skupinu a betonárku (výstavba budov na PD , bytovky PD), ťažil sa tu piesok. Väčšina z týchto projektov bohužiaľ nemala jasnú víziu, ako by mali projekty vo finále vyzerať a preto väčšina z nich nebola ekonomická.

Po nežnej revolúcii bolo družstvo vystavené trhovému systému, v ktorom pre nedostatok investícií nebolo konkurencieschopná (poľnohospodárstvo vyžaduje obrovské investície, každých 15-20 rokov totiž treba kompletne obnoviť všetky stroje) a preto sa blížilo k bankrotu.

V roku 2008 družstvo objavil zahraničný investor. Majiteľom sa stala britská rodina, ktorá do Farmy priniesla tak veľmi potrebné investície. Všetok manažment na Farme ostal slovenský. Naši zamestnanci pravidelne chodia na návštevy fariem v zahraničí, absolvujú rôzne kurzy a školenia na to, aby sa starostlivosť o naše zvieratá, ako aj pestovanie plodín dostalo na čo najvyššiu úroveň.

Vďaka novým investíciám bolo možné družstvo pretransformovať na životaschopnú BIO Farmu, ktorá získala BIO certifikát v roku 2010.

Keďže pestovanie rôznorodých plodín a výroba rôznych výrobkov je veľmi náročná, rozhodli sme sa zamerať naše aktivity na 4 hlavné projekty.

 

HLAVNÉ PROJEKTY FARMY VÝCHODNÁ:

  • Pestovanie krmiva pre naše ovce a kravy, chov zvierat za účelom produkcie mlieka – t.j. rastlinná a živočíšna výroba.
  • Spracovanie časti mlieka na syry a bryndzu pod vlastnou značkou Farma Východná.
  • Pestovania BIO byliniek a BIO drobného ovocia, ktorý začal v roku 2012.
    Do roku 2016 sme predávali len surové bylinky, no od roku 2017 začíname s produkciou vlastných sypaných čajov a výrobkov z drobného ovocia.
  • Od roku 2016 sme sa začali venovať Agroturizmu na ponúkame prehliadky našej farmy

Naše výrobky môžete nájsť v predajni priamo u nás na Farme alebo v predajniach po celom Slovensku.